Nostalgia: FRANCE 1998

Αξιολόγηση χρήστη: / 2
ΧείριστοΆριστο

Του Άλεξ Αποστολόπουλου

world-cup-brands-france-1998Το Παγκόσμιο κύπελλο του 1998 διεξήχθη στη Γαλλία και ήταν το πρώτο στην ιστορία του ποδοσφαίρου,στο οποίο συμμετείχαν 32 ομάδες.

4 χρόνια μετά την κατάκτηση του Παγκοσμίου κυπέλλου του 1994 στην Αμερική,η Βραζιλία ήταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου τροπαίου και πέμπτου συνολικά στην ιστορία της.Στα φαβορί συγκαταλέγονταν επίσης και άλλες ισχυρές ομάδες,όπως η φιναλίστ του 1994,Ιταλία,η πρωταθλήτρια Ευρώπης 1996 Γερμανία,η Ισπανία,η Αργεντινή,καθώς και η διοργανώτρια Γαλλία.

Στα αξιοσημείωτα,φυσικά η παρθενική συμμετοχή της Τζαμάικα σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου,καθώς και της Ιαπωνίας.

Στα αγωνιστικά θέματα λοιπόν...

Α' ΟΜΙΛΟΣ: Βραζιλία-Σκωτία-Μαρόκο-Νορβηγίαwc98 020

Στον συγκεκριμένο όμιλο πρυτάνευσε η λογική: Βραζιλία και Νορβηγία πήραν το εισιτήριο για τους "16" με το φιλότιμο Μαρόκο να τερματίζει στην 3η θέση με 4 βαθμούς,αφήνοντας την Σκωτία στην τελευταία θέση με μόλις 1 βαθμό.

wc98 030Β'ΟΜΙΛΟΣ: Αυστρία-Ιταλία-Καμερούν-Χιλή

Όπως αναμενόταν,η Ιταλία κατέλαβε έυκολα την 1η θέση με 7 βαθμούς,ενώ 2η τερμάτισε η Χιλή με μόλις 3 βαθμούς,τους οποίους κατέκτησε αποσπώντας 3 ισοπαλίες!Αυστρία και Καμερούν αποχώρησαν με 2 βαθμούς στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα.

Γ'ΟΜΙΛΟΣ: Νότια Αφρική-Γαλλία-Σαουδική Αραβία-Δανία

Και σε αυτόν τον όμιλο,επικράτησαν τα φαβορί.Η διοργανώτρια Γαλλία έκανε περίπατο στον όμιλο με 3 νίκες και 9 βαθμούς,ενώ στη 2η θέση βρέθηκε η Δανία.Νότια Αφρική και Σαουδική Αραβία περιορίστηκαν στη συμμετοχή και σαφώς δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Δ'ΟΜΙΛΟΣ: Ισπανία-Νιγηρία-Βουλγαρία-Παραγουάηwc98 008

Εδώ έγινε η έκπληξη.Η Ισπανία και η,πολύ καλή το 1994,Βουλγαρία,έμειναν εκτός συνέχειας από Νιγηρία και Παραγουάη.

Ε'ΟΜΙΛΟΣ: Βέλγιο-Ολλανδία-Μεξικό-Νότια Κορέα

Ολλανδία και Μεξικό με 5 βαθμούς έκαστος προκρίθηκαν για την επόμενη φάση,αφήνοντας ενθύμιο 8 γκολ στην 4η Κορέα(5 από Ολλανδία και 3 από Μεξικό),και το Βέλγιο στην 3η θέση με 3 ισοπαλίες.

ΣΤ'ΟΜΙΛΟΣ: Γιουγκοσλαβία-Γερμανία-Η.Π.Α.-Ιράν

Η λογική επικράτησε και σε αυτόν τον όμιλο,αφου Γερμανία και Γιουγκοσλαβία,όπως αναμενόταν πήραν τα εισιτήρια για την φάση των "16".Στα αξιοσημείωτα η νίκη του Ιράν επί των Η.Π.Α. ,ένας αγώνας που έφερε κοντά 2 λαούς που οι πολιτικοί τους αρχηγοί είχαν επιλέξει τον πόλεμο για να λύσουν τις διαφορές τους.

wc98 034Ζ'ΟΜΙΛΟΣ: Αγγλία-Ρουμανία-Κολομβία-Τυνησία

Η μοναδική έκπληξη στον συγκεκριμένο όμιλο αποτελεί το γεγονός πως η Αγγλία τερμάτισε 2η και η Ρουμανία 1η,καθώς όλοι περίμεναν το αντίστροφο.Πάντως και τα 2 φαβορί πήραν την πρόκριση,αφήνοντας την Κολομβία στην 3η και την Τυνησία στην 4η θέση

Η'ΟΜΙΛΟΣ: Ιαπωνία-Αργεντινή-Τζαμάικα-Κροατία

Όπως αναμενόταν,η Αργεντινή έκανε περίπατο στον όμιλο με 3 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.Η πολύ καλή Κροατία πήρε επίσης το εισιτήριο για τους "16",ενώ οι πρωτοεμφανιζόμενες Ιαπωνία και Τζαμάικα περιορίστηκαν στη συμμετοχή.

ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16":

Στη φάση των "16" επικράτησαν πανηγυρικά τα φαβορί,καθώς δεν υπήρξε το παραμικρό ίχνος απρόοπτου αποκλεισμού.Αναλυτικότερα,

-Η Βραζιλία ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Χιλής,την οποία συνέτριψε με 4-1wc98 009

-Η Δανία τερμάτισε τον ενθουσιασμό της Νιγηρίας,νικώντας την επίσης με 4-1

-Η Ολλανδία απέκλεισε,έστω και δύσκολα,την Γιουγκοσλαβία με 2-1,με γκολ του Έντγκαρ Ντάβιντς στις καθυστερήσεις του αγώνα

-Το Μεξικό επίσης κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια,αλλά λύγισε στο 86' από το γκολ του Όλιβερ Μπίρχοφ και η Γερμανία πέρασε στα προημιτελικά νικώντας με 2-1

-Η Ιταλία επικράτησε της Νορβηγίας με 1-0

-Η Γαλλία δυσκολεύτηκε,αλλά έστω και στην παράταση απέκλεισε την Παραγουάη με 1-0

-Η Κροατία συνέχισε την πολύ καλή πορεία της αποκλέιοντας τη Ρουμανία με 1-0

wc98 013-Ο αγώνας μεταξύ της Αγγλίας και της Αργεντινής ήταν ένας αγώνας ακατάλληλος για καρδιακούς.Η Αργεντινή προηγήθηκε με πέναλτυ του Γκάμπριελ Μπατιστούτα μόλις στο 6ο λεπτό για να ισοφαριστεί επίσης με πέναλτυ μόλις 4 λεπτά αργότερα από τον Άλαν Σίρερ.Όταν στο 16ο λεπτό,ο 19χρονος Μάικλ Όουεν έδωσε το προβάδισμα στην Αγγλία,κανείς δεν πίστεψε ότι αυτός ο αγώνας μπορούσε να οδηγηθεί στα πέναλτυ,όπως και έγινε μετά την ισοφάριση του Χαβιέ Ζανέττι.Στα πέναλτυ,η Αργεντινή επικράτησε με 4-3 και πήρε το εισιτήριο για τους "8".

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:

Στα προημιτελικά οι αγώνες που διεξήχθησαν ήταν το λιγότερο συγκλονιστικοί.Di Biagio penalty

Αρχικά,η Βραζιλία κατάφερε να λυγίσει με μεγάλη δυσκολία την αντίσταση των σκληροτράχηλων Δανών,των οποίων επικράτησε με 3-2,με 2 γκολ του γνωστού μας Ριβάλντο.

Νωρίτερα την ίδια μέρα,στις 3 Ιουλίου του 1998,η επική αναμέτρηση ανάμεσα στην Ιταλία και τη Γαλλία,έληγε χωρίς νικητή,ούτε στην κανονική διάρκεια,ούτε στην παράταση.Με τη λήξη των πέναλτυ,μια ολόκληρη χώρα πανηγύριζε μέσα στο γήπεδο(Γαλλία),και άλλη μία έφευγε περίλυπη(συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντος) με άδεια χέρια για 2η συνεχόμενη φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο,λόγω των πέναλτυ...

Η Ολλανδία χρειάστηκε ένα γκολ του Ντένις Μπέργκαμπ στο 89ο λεπτό για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αργεντινής,ενώ η απίστευτη Κροατία ασελγούσε λίγο αργότερα στην ομάδα της Γερμανίας,συντρίβοντας την με 3-0.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:

Στα ημιτελικά,η Βραζιλία αναμετρήθηκε με την Ολλανδία,σε έναν αγώνα που,παρότι η κάθε ομάδα σκόραρε με τον βασικό της στράικερ(Ρονάλντο οι μεν,Κλάιφερτ οι δε),σε γενικές γραμμές ήταν και οι δύο εκτός παιχνιδιού.Ο αγώνας κρίθηκε στα πέναλτυ,όπου η Βραζιλία επικράτησε με 4-2.

wc98 043Στον άλλον αγώνα,η Κροατία ήταν σίγουρα η μεγαλύτερη έκπληξη του τουρνουά.Με μια εκπληκτική πορεία,είχε φτάσει να διεκδικεί την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης,κάτι το οποίο έγινε ακόμα πιο πιθανό όταν στο 46ο λεπτό του αγώνα με τη Γαλλία,ο(μετέπειτα 1ος σκόρερ του τουρνουά)Νταβόρ Σούκερ,την έβαλε μπροστά στο σκορ.Το όνειρο κράτησε για 60 δευτερόλεπτα.Μόλις στο 47ο λεπτό,ο Τουράμ ισοφάρισε,ενώ 22 λεπτά αργότερα,με το 2ο προσωπικό του τέρμα,έδωσε τη νίκη στους διοργανωτές και εξασφάλισε την πρόκριση τους στον τελικό.

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ:

Στον μικρό τελικό,η Κροατία ολοκλήρωσε το θαύμα της,νικώντας με 2-1 την Ολλανδία και κατακτώντας την 3η θέση.

ΤΕΛΙΚΟΣ:

Πολλά έχουν ακουστεί και γραφτεί για τα γεγονότα που συνέβησαν στην αποστολή της Βραζιλίας πριν την διεξαγωγή του τελικού.Όταν στον ηλεκτρονικό πίνακα,αντί για τη φανέλα με το "9" του καλύτερου παίκτη της Βραζιλίας και ολόκληρου του τουρνουά,Ρονάλντο,εμφανίστηκε το"22" του Εντμούντο,τότε όλοι συνειδητοποίησαν πως κάτι δεν πήγαινε καλά.

Σύμφωνα με τις επικρατέστερες φήμες,ο Ρονάλντο,το προηγούμενο βράδυ του τελικού,είχε υποστεί επιληπτική κρίση,όπως είχε πει στα δημοσιογραφικά μέσα ο συγκάτοικος του στο δωμάτιο του ξενοδοχείου,Ρομπέρτο Κάρλος και ουσιαστικά είχε αναγκαστεί να παίξει στον τελικό.Όταν τελικά έκανε την εμφάνιση του στο γήπεδο,ο Ρονάλντο ήταν ολοφάνερα εξασθενημένος και ταλαιπωρημένος.

Ο αγώνας ξεκίνησε υποτονικά,με αναγνωριστικές πάσες.Καμία ομάδα δεν έπαιρνε πρωτοβουλίες στην επίθεση,και με τον Ρονάλντο,ουσιαστικά "ωσεί παρών" στον αγωνιστικό χώρο,η Βραζιλία ήταν εγκλωβισμένη στο κέντρο.

World-Cup-1998-France-Brazil-Zidane-CroppedΣτο ίδιο μοτίβο πάντως κινούταν και η Γαλλία.Ένα κόρνερ του Εμάνουελ Πετί,έδωσε την ευκαιρία σε 75.000 κόσμο να σηκωθεί από τις θέσεις του,και τους μισούς να πανηγυρίζουν,όταν ο Ζινεντίν Ζιντάν με μια κεφαλιά,έδωσε το προβάδισμα στο 27' στη Γαλλία.Δευτερόλεπτα αργότερα,έγινε μια φάση που θα μπορούσε να είχε αλλάξει την ποδοσφαιρική ιστορία.Ο Ρονάλντο βγήκε τετ α τετ με τον Μπαρτέζ,με τον Γάλλο τερματοφύλακα να συγκρούεται με τον επιθετικό της Βραζιλίας,η οποία έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει.World cup 1998 Wallpaper  yvt2

Στο 45' το σκηνικό δεν μπορούσε να επαναληφθεί για 2η φορά.Κι όμως.Κόρνερ του Πετί,καρφωτή κεφαλιά του Ζιντάν και η Γαλλία 2-0.

Παρά τις προσπάθειες της Βραζιλίας να ξαναμπεί στον αγώνα με ένα γκολ,όλα είχαν τελειώσει.Στο 90' μάλιστα,ο Πετί ξέφυγε από την βραζιλιάνικη άμυνα και έκανε το 3-0,που αποτέλεσε και το "κερασάκι στην τούρτα".Η Γαλλία ήταν για 1η φορά πρωταθλήτρια κόσμου μπροστά στο κοινό της.

System Plugin - Ultimate Social Elements (JSDK) is disabled! Please enable and/or install it!